Pırlanta Satarken Değer Kaybeder mi?

Pırlanta üretimi yapılan her pırlantanın kalıbı bulunmaktadır. Gerekli planlamalar yapıldıktan sonra ürün kalıplara konularak üretim süreci başlar. Eğer herhangi bir kalıp olmaması durumunda farklı tekniklerle üç boyutlu çizim yapılarak render alınır. Kalıplar genellikle kauçuk malzemeden üretilirler. Kauçuk malzeme kalıbı üretimi yapılan firma tarafından kalıplaştırılarak üretime geçiş yapılır.

Pırlanta satarken pırlantam değer kaybeder mi? Sorusuna bir kaç örnekle cevap vereceğim. Pırlanta ticaretinde özellikle son kullanıcıya sattıktan sonra insanlar pırlantalarını satarken zara edip etmeyeceğinden emin ve bilgi sahibi değillerdir. Bu nedenle firmamız Takı Kuyumculuk olarak müşterilerimize en iyi hizmetleri sunmaktan gurur duyuyoruz.

Pırlanta Satarken Değer Kaybeder mi?

Pırlanta kesim hileleri ile insanlar çok kandırıldığı için Türkiye gemoloji laboratuvarı değerli taş ve takıları incelemeye aldı. Bu incelemede 4C kuralını baz alarak testlerini yapmaktadır. 4C kuralı Kesim-Ağırlık-Berraklık-Renk özellikleri test edilmektedir. Pırlantanın bu kural haricinde değerli pırlanta taşının cilalanması ve simetrisi gibi özellikleri ile iyi işçilik ortaya çıkartmak pırlantanın değerini arttırmaktadır. Bu kurallara göre testlerden geçen taşlar değerli taşlardır.

Pırlanta satarken değer kaybı 4C kuralına göre değişmektedir. Karat ağırlığı, kesimi, berraklığı ve rengi bir pırlantanın sıfır ve ikinci el fiyatını belirler. Pırlanta’da bu değerler ne kadar yüksek ve kaliteli ise fiyat o kadar yüksektir. Altına benzemeyen pırlanta ilk alındıktan sonra satılmak istendiğinde fiyatlar çok yüksek olacaktır.

Pırlantanın yeniden satış değeri aslında birkaç faktöre bağlıdır ve sadece altın oranı gibi dalgalanmaz. Tipik olarak, pırlantanızı satın aldığınız fiyattan %25 ila %50 daha düşük bir fiyata satmayı beklemelisiniz. Ancak, bazı istisnalar bulunmaktadır. Pırlanta şekli son derece benzersiz ise veya pırlanta rengi çok nadir ise, fiyatı önemli ölçüde düşürmeniz gerekmez. Pırlantaların yeniden satış fiyatlarının bu kadar düşük olmasının ana nedeni, kuyumcuların genellikle pırlantaları toplu olarak satın almasıdır. Toplu olarak satın almak, perakende fiyatlarından çok daha düşük olan toptan satış fiyatları anlamına gelir.

Pırlantanızın Satarken Değer Kaybını Etkileyen Faktörler

  • Pırlanta takılarınızı nasıl ve nereden aldınız?
  • Pırlanta takılarınızı nasıl ve nerede satacaksınız?

Bunlara dikkat ettiğinizde sizler de en iyi fiyatlara pırlantanızı alabileceksiniz. Pırlantanızı en iyi fiyata satmak istediğinizde sizlere  Takı Kuyumculuk firmamızı tavsiye ediyoruz. Pırlantanızı nereden alırsanız alın mutlaka bizlere getirin. Firmamız sizlere en iyi fiyatları sunmaktan guru duymaktadır.